Tours

Please see below for touring dates.

ACT

2019 - Dates TBC

Philip Green – Aboriginal Survival Technology or Ugly Bugs & Mini Beasts

Lucas Proudfoot – Circular Rhythm or Author Talks

Dion Drummond – Indigenous Performance

Richard Scholes – The Magical World of Crazy Science or Wild Weather

Bernard Mangakahia – Mana: Spirit of Polynesia or Kia Toa

Sean Choolburra – Cultural (Primary) or Comedy (Secondary)

WALA – Spirit of Ghana

Steve Schulz – The Big Samba

Our Story – hysterical history of Australia

James Phelan – Author

Valanga Khoza – African musician & storyteller

Craig Smith – Illustrator

Philip Wilcox – Slam Poet Champion

John Larkin – Author

Oliver Phommavanh – Author

NSW

2019 - Dates TBC

Philip Green – Aboriginal Survival Technology or Ugly Bugs & Mini Beasts

Lucas Proudfoot – Circular Rhythm or Author Talks

Jenny Ellis – Shadow Puppetry & Wellbeing

Dion Drummond – Indigenous Performance

Richard Scholes – The Magical World of Crazy Science or Wild Weather

Bernard Mangakahia – Mana: Spirit of Polynesia or Kia Toa

Sean Choolburra – Cultural (Primary) or Comedy (Secondary)

WALA – Spirit of Ghana

Steve Schulz – The Big Samba

Our Story – hysterical history of Australia

James Phelan – Author

Valanga Khoza – African musician & storyteller

Craig Smith – Illustrator

Philip Wilcox – Slam Poet Champion

John Larkin – Author

Oliver Phommavanh – Author

NT

Term 1 2019

Bernard Mangakahia  1 – 5 April

Term 2 2019

Richard Scholes 29 April – 3 May

Term 3 2019

Dion Drummond 12 – 23 August

Term 4 2019

Sam Angelico & Rosanna Maccarone – Dates to be advised

QLD

Term 4 2018

All Terms

Bernard Mangakahia selected dates in all terms

Richard Scholes selected dates in Terms 1, 2 & 4 2019

Lucas Proudfoot selected dates in all terms

ZIMBOYZ dates negotiable (Brisbane / Gold Coast only)

 

Term 1 2019

WALA 25 – 29 March

Christof!! dates available by negotiation – please enquire

Term 2 2019

Sam Angelico & Rosanna Macarrone 20 – 24 May

Taiko Drums & Flutes of Japan 3 – 7 June

Anne Norman 10 – 14 June

Term 3 2019

Dion Drummond 15 – 26 July for NAIDOC and other dates by negotiation

Sean Choolburra 15 – 26 July for NAIDOC

Philip Green Eco-Scientist 29 July – 9 August

Alison Lloyd Author 12 – 16 August

Steve Schulz mid / late August

 

SA

2019

Dates TBA – please enquire

All Terms - Adelaide Based

Philip Green

Noriko Tadano

 

TAS

Term 4 2018

Christof!! 29 October – 2 November 2018
Applauso (Italian), Papa Gluck (German), Circo Folklorico (these all suitable for Primary)
Troubadour (Secondary)

Sam Angelico & Rosanna Maccarrone 5 – 9 November 2018
Two magicians performing together!

Term 1 2019

Philip Green 25 February – 8 March 2019
Aboriginal Survival Technology or Ugly Bugs & Mini Beasts

BluGuru 4 – 8 March 2019
Indian music & dance, Bollywood Jai Ho!

Richard Scholes 25 March – 5 April 2019
The Magical World of Crazy Science or Wild Weather

 

Term 2 2019

Philip Wilcox 27 – 31 May
Performance Poet, Slam Poet Champion

Bernard Mangakahia 24 June – 5 July
Mana – Spirit of Polynesia or Kia Toa – Resilience

 

Term 3 2019

Sean Choolburra 2 – 13 September 2019
Indigenous Culture & Comedy

Sam Angelico & Rosanna Maccarrone 2 – 6 September 2019
Illusionaire Magic Show

WALA – Spirit of Ghana Dates TBA – please enquire
African culture, music & dance

Term 4 2019

Dion Drummond 21 – 25 October 2019
Indigenous Performance

Philip Green 21 – 25 October 2019
Aboriginal Survival Technology or Ugly Bugs & Mini Beasts

BluGuru or Singh Sisters 11 – 15 November 2019
Indian music & dance, Bollywood Jai Ho!

VIC

All Terms - Touring from Interstate

Richard Scholes – The Magical World of Crazy Science or Wild Weather

Bernard Mangakahia – Mana Spirit of Polynesia or Kia Toa – Resilience

WA

Term 4 2018

Sam & Rosanna 12 – 16 November 2018

All Terms

Mark Cain’s World of PVC MUSIC – dates in all terms

Term 1 2019

Parvyn Singh & Josh Bennett mid-March for Harmony Day

Bernard Mangakahia 18 – 22 March for Harmony Day

Anne Norman with Kasa Jizo mid-March for Harmony Day

Term 2 2019

Sean Choolburra 20 – 22 May for Reconciliation Week

Richard Scholes late June

Philip Green June / July for NAIDOC & HASS

Term 3 2019

Dion Drummond early August

 

New Zealand

Term 1 2019

Philip Wilcox 18 – 22 March (Auckland region only)
Slam Poet Champion. Best for Year 7-13.

Parvyn Singh & Josh Bennett 25 March – 5 April
Classical Indian through to Bollywood and Bhangra

Term 2 2019

Bernard Mangakahia 6 – 17 May (South Island)
Mana – Spirit of Polynesia or Kia Toa – Resilience

WALA Spirit of Ghana 6 – 24 May (North Island)

Richard Scholes 6 – 24 May
The Magical World of Crazy Science or Wild Weather

 

Term 3 2019

WALA Spirit of Ghana 29 July – 5 August (South Island)

Bernard Mangakahia 26 August – 13 September (North Island)
Mana – Spirit of Polynesia or Kia Toa – Resilience